Soru: Bebek Için Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama ücreti ne kadar?

Kliniğimizde aşılama fiyatları 2021 yılında ortalam 1000 ila 1500 TL arasında değişmektedir. Bu aşılama tedavisi fiyatı muayeneler, yumurta takibi, ve aşılama işlemini kapsamaktadır. Sperm yıkama ve aşılama kateteri ise ek ücrete tabidir.

Aşılama adetten kaç gün sonra yapılır?

Aşılama tedavisinde yumurtalıkların uyarılmasına adetin ikinci ya da üçüncü gününde başlanır. Amaç mümkünse 1 ya da maksimum 2 yumurtanın büyüyüp gelişmesini sağlamak böylece gebelik ihtimalini artırmaktır. İlaçlar tarafından etkilenmesi sağlanan yumurtalarda büyüme ve gelişmeler kontrol ve takip edilir.

Aşılama yöntemi kimlere uygulanır?

Kimlere aşılama yapılır? Sperm sayısı hafif düşük ise, sperm hareketi hafif düşük ise, açıklanamayan infertilitede, erken evre endometriozisde, kadında yumurtlama problemi varsa ve yumurta takibi ile gebelik elde edilemediyse, sosyal sebeplerle gebelik eldesini hızlandırmak isteyen çiftlerde uygulanabilir.

Aşılama yöntemi acı verir mi?

Aşılama Tedavisi Sonrası Aşılama tedavisi sırasında kadınlarda herhangi bir rahatsızlık, ağrı ve acı yaşanmamaktadır. Sadece regl olmaya benzeyen hafif kramplar ve ufak miktarda vajinal kanama oluşabilir. Aşılama uygulandıktan sonra muayene masasında 15 ya da 20 dakika boyunca uzanması yeterli olur.

You might be interested:  Sık sorulan: Bebek Kangurusu Ne Zaman Kullanılır?

Aşılama tutma oranı yüzde kaç?

Yumurta geliştirici ilaç olarak ağızdan hap da kullanılabileceği gibi gonadotropin adlı ve tüp bebek yönteminde de kullanılan iğnelerle yapılan aşılama tedavisinde başarı şansı daha yüksek. Aşılama yönteminde istatistiksel olarak başarı şansı %10-15 arasında seyrediyor.

Aşılamadan sonra gebelik en erken ne zaman belli olur?

Aşılamadan 14 gün sonra hamilelik testi yapılır. Bu hamilelik testi, idrara veya kana bakılarak yapılabilir. Aşılama yapıldıktan sonra hamilelik belirtileri en erken 3 hafta sonra başlar. Belirtiler, normal gebeliklerdeki gibi olmaktadır.

Çatlatma iğnesi adetten kaç gün sonra yapılır?

Yumurtalıkların uyarılmasına adetin ikinci günü başlanır ve ilaç uygulaması yaklaşık 10 – 11 gün sürmektedir. Bu süreç içinde birkaç kez yapılacak ultrasonografi takipleri ile yumurtaların gelişimi takip edilir.

Aşılamanın tuttuğu nasıl anlaşılır?

Kadında aşılama sonrasındaki gebelik belirtileri şunlardır;

 • Göğüslerde ağrı ve büyüme.
 • Göğüs uçlarında aşırı hassasiyet.
 • Damarlarda belirginleşmeler.
 • Dudaklarda kuruluk.
 • Kabızlık.
 • Hafif hissedilen bel ağrıları
 • Kasıklarda ağrılar, sancılardır.

Aşılama için neler gerekli?

Aşılama Yöntemi Testler sonucunda bir tüpün kapalı olduğu, yumurtlamanın olmadığı ya da sperm sayısının düşük olduğu durumlarda tedaviye başlanılabilir. Sperm sayısının düşük olduğu durumlar 5 milyon ve üstü durumlardır. Eğer sperm sayısı 5 milyonun altında ise tüp bebek tedavisine yönelmek daha doğru olur.

Ilk aşılama tutmazsa ne yapılır?

Aşılama işlemi 3 kereye kadar denenebilir. 3 kere de tutmazsa tüp bebek önerilir. Bebek sahibi olamayan kadınlarda önce yumurtalıklar ilaçla uyarılıyor. Aşılamada ise ‘seçilen’ spermler rahim boşluğuna aktarılıyor. Bu yöntem de birkaç kez denenmesine rağmen tutmamışsa tüp bebek öneriliyor.

Aşılama yöntemi ile hamile kalanlar var mı?

Aşılama ile hamile kalanlar var mı? İşte, merak edilen tüm detaylar. Aşılamanın başarısı kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Bu yöntem ile hamile kalma oranı %7 ile arasında değişir.

You might be interested:  Kolik Bebek Ne Zaman Biter?

Hamile kalmak için yumurta ne kadar olmalı?

Folikül 7-8mm çapına ulaştığında ultrasonda görülebilir hale gelir. Folikül ultrason görüntüsünde yuvarlak, içi sıvı dolu bir kese şekilndedir. Günde yaklaşık olarak 1-2 mm büyür ve çapı 18 ile 25 mm arasında bir büyüklüğe ulaştığında yumurtlama için hazırdır.

Aşılama sonrası yolculuk yapılır mi?

Yolculuk: Eğer Eşler işlemin yapıldığı aşılama merkezi ile aynı şehirde yaşamıyorsa, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip bir gün sonra seyahat edebilirler.

Aşılamadan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

Aşılama işleminden sonra rahim içini destekleyen ve gebelik olması halinde düşük olayını engelleyen çeşitli hormon tedavileri önerilir. Aşılama işleminden sonra istirahate devam etmek sonucu değiştirmez. Günlük rutin aktivitelere dönebilir. Cinsel ilişkiye bir- iki gün sonra izin verilir.

Aşılama öncesi erkek ne yapmalı?

Aşılama öncesi erkeğe;

 1. Spermiogram değerlendirmesi.
 2. Semen analizi.
 3. Yıkama ardından sperm değerlerinin ölçümü
 4. Sperm sayısı ve hareketlilik durumları değerlendirmesi.
 5. MAR testi.
 6. Hormon profili değerlendirmesi.
 7. Ayrıntılı morfolojik değerlendirme.
 8. Sistemik, lokal fiziki muayene yapılmalıdır.