Deniz Gezmişin Doğum Günü? (Solution found)

Deniz Gezmiş doğum günü kaç Şubat?

Deniz Gezmiş (28 Şubat 1947, Ankara – 6 Mayıs 1972, Ankara), Türk Marksist-Leninist, öğrenci lideri, siyasi aktivist ve devrimci. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunun (THKO) kurucu üyesiydi. 1971’de 12 Mart Muhtırası’nın ardından yakalanarak yargılandı ve idama mahkûm edildi.

Deniz Gezmiş nerede öldü?

1947, Kuşsaray, Aydıncık, Yozgat – ö. 6 Mayıs 1972, Ulucanlar, Altındağ, Ankara), Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucularından olan ve 1972 yılında idam edilen Çerkes asıllı Türk sosyalist ve politik aktivist. Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’la birlikte idam edilmiştir.

Deniz Gezmiş mezarı nerede?

Hüseyin İnan, 1949’da Sivas Gürün ilçesine bağlı Bozhöyük köyünde doğdu. İlk ve orta okulu Sarız’da, liseyi Kayseri’de okudu. 1966’da ODTÜ İdari Bilimler Bölümü’ne kayıt oldu.

Deniz Gezmiş doğum yeri neresi?

Ekim Devrimi’nde (Gregoryen takviminde Kasım) Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşevik parti ve işçi Sovyetler, Sankt-Peterburg’daki Geçici Hükûmet’i ortadan kaldırmışlardır.

Rusya Bolşevik ihtilali ne zaman oldu?

Bolşevik, çoğunluktan yana anlamına gelen Rusça kelime, 1903 yılında düzenlenen Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin İkinci Kongresi’nde Vladimir Lenin ve Julius Martov arasında yeni kurulmakta olan partinin üyelik tanımı üzerine başlayan görüş ayrılığı sonucu yaşanan ayrışmadaki taraflardan Lenin yanlısı grup.