Soru: Okul Öncesi Mezunları Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?

Okul Öncesi Öğretmeni yüksek lisans yaparsa ne olur?

Okul Öncesi Öğretmeni yüksek lisans yaparsa ne olur? Okul Öncesi Eğitimi Programı yüksek lisans mezunları, MEB ve ona bağlı özel okul ve dershane gibi kurumlarda öğretmen ve uzman olarak çalışabilirler.

Okul öncesi yüksek lisans Sözel mi?

Eğitim programı, öğrencilerin erken çocukluk eğitimi konusunda kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile hazırlanmıştır. Programın dili Türkçedir. Programda %10 oranında seçmeli İngilizce ders bulunmaktadır.

Çocuk gelişimi mezunları hangi alanda yüksek yapabilir?

Sosyal alanlarda ise, Çocuk ve Gençlik Merkezlerinde, Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde, Sevgi Evlerinde, Toplum Merkezlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlüğü ve Aile Danışma Merkezlerinde Çocuk Gelişimi Uzmanı olarak görev alabilmektedirler.

Formasyon alanlar eğitim bilimlerinde yüksek lisans yapabilir mi?

Tarih, coğrafya, ilahiyat gibi bölümlerden mezun olan ve lisans eğitimi boyunca “eğitim dersleri” almayan kişiler ise önce “pedagojik formasyon ” da denilen “tezsiz yüksek lisans ” yaparlar. İsterlerse daha sonra “tezli yüksek lisans ” yapabilirler.

You might be interested:  Sık sorulan: Okul Öncesi Taş Boyama Nasıl Yapılır?

Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?

En yaygın alan dışı yüksek lisans bölümleri arasında,

 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Psikoloji Yüksek Lisansı
 • Klinik Psikolojisi Yüksek Lisansı
 • İnsan Kaynakları Yüksek Lisansı
 • Sosyal Hizmet Yüksek Lisansı
 • Gazetecilik Yüksek Lisansı
 • Hemşirelik Yüksek Lisansı
 • Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı

Alan dışı yüksek lisans ne ise yarar?

İlk defa bu cümleyi duyanlar için şöyle ufak bir açıklama ile başlayalım. alan dışı yüksek lisans aslında 4 yıllık lisans öğrenimini x alanında yapmış ancak yüksek lisans eğitimini hayali veya geleceği olduğunu düşündüğü y alanında yapmak isteyenler içindir.

Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans kimler yapabilir?

Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Programı; Fen-Edebiyat Fakültelerinin ya da Edebiyat Fakültelerinin Psikoloji Bölümünden, Eğitim Fakültelerine bağlı Eğitim Bilimleri Bölümünün Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programından veyahut da Çocuk Gelişimi Bölümlerinden mezun olanların başvurabilecekleri bir yüksek lisans

Yüksek lisans mülakatında ne sorulur?

Mülakat İpuçları, Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Neden bu yüksek lisans programına başvuruyorsun? (Eğer lisans bölümünüzden farklı bir alanda başvuru yapıyorsanız bu soru mutlaka sorulacaktır.)
 • Neden yüksek lisans yapmak istiyorsun?
 • Bu alana nasıl bir katkın olacak?
 • Neden bu üniversite?
 • Seni niye kabul edelim?

Eğitim Programları ve Öğretim Yüksek Lisans nedir?

Programın Amacı: Bu programın amacı eğitim programları ve öğretim bilgi, beceri ve tutumlarına sahip, mesleğin etik kurallarını bilen ve uygulayan, mesleğindeki gelişmeleri takip eden, bilimsel araştırma yürütecek düzeyde istatistik ve bilimsel araştırma tekniklerini bilen uzmanlar yetiştirmektir.

Çoçuk gelişimi mezunu okul öncesi öğretmeni olarak atanabilir mi?

Aile danışmanlığı sertifikası alarak Çocuk Merkezli Aile Danışmanlığı, Çocuk ve Aile ile ilgili tüm alanlarda hizmet edebilirler. Pedagojik formasyon sertifikası alarak ve KPSS ÖABT Alan Sınavını kazanarak devlette, OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ olarak atanabilir /çalışabilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Okul Öncesi Öğretmenliği Hangi Puan Türünden Alıyor 2019?

Çoçuk Gelişimi Bölümü yüksek lisans hangi üniversitelerde var?

Çocuk Gelişimi (Fakülte) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

 • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
 • ANKARA ÜNİVERSİTESİ
 • ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
 • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
 • AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
 • BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ
 • BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)
 • ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Çocuk Gelişimi Tezsiz yüksek lisans nedir?

Çocuk gelişimi tezli / tezsiz yüksek lisans programının amacı; 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, özel gereksinimli, korunmaya muhtaç, çalışan, mülteci, suçlu çocuklar ile hastanede yatan çocukların zihinsel, dil, motor, sosyal, duygusal gelişimlerini ve özbakım becerilerini değerlendirebilen, tüm gelişim ve

Fen edebiyat mezunları eğitim fakültesinde yüksek lisans yapabilir mi?

Eğitim Fakültelerinin Coğrafya Öğretmenliği Anabilim Dalı mezunları ile Fen – Edebiyat Fakülteleri Coğrafya Bölümü mezunları; Coğrafya Eğitimi tezli yüksek lisans programına başvurabilirler. Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında en az dört yıllık lisans diplomasına sahip veya son yıl/yarıyılında olanlar başvurabilir.

2021 de formasyon verilecek mi?

Pedagojik formasyonun 2021 yılı itibariyle yüksek lisans olarak verileceği duyurulmuştu. Önceki yıllarda belli şartlar altında bazı mezun ve son sınıf öğrencilerine sertifikalı program şeklinde verilen eğitim, bu yıl yükseköğretim kurumlarında tezsiz YL şeklinde sağlanacak.

Formasyon tekrar gelir mi?

YÖK, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’nın yeniden başlatılacağını açıkladı. Açıklamada, 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”nın ilgili usul ve esaslar çerçevesinde yeniden başlatılacağı bilgisi verildi.