Soru: Lisede Sorumlu Geçme Nasıl Oluyor?

Lisede sorumlu geçmek ne demek?

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Bir dersten sorumlu geçmek ne demek?

Sorumlu sınıf geçme, öğrencinin sınıfı geçtiği ancak sınıfın sonuna kadar sorumlu olduğun dersleri vermesi gerektiği anlamına gelir.

9 sınıf sorumlu geçmek ne demek?

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer.

Sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmek ne demek?

SORUMLU SINIF GEÇME NEDİR? Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte ayrıca şunlar yer alıyor: Doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan, şartları sağlamayan öğrenciler alt sınıflar da dahil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Lisede hangi dersten sorumlu geçilir?

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması MADDE 58-(1) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer.

You might be interested:  Sık sorulan: Lisede Öğrenci Nasıl Sınıfta Kalır?

Lisede sorumlu geçmek ne demek 2021?

Önceden öğrenciler bir sınıfta 3’den fazla derste, alt sınıflar dahil toplam 6’dan fazla derste başarısız olduklarında sınıf tekrarı yapıyordu. MEB’in bu açıklamasıyla 2021 -2022 yılında tüm lise öğrencileri başarı durumları ne olursa olsun, bir üst sınıfa sorumlu olarak geçecekler.

DD sorumlu geçti ne demek?

CD, DC ve DD harf notları ise öğrencinin son akademik durumu Başarılı yani genel not ortalaması 2,00 ve üzerinde ise geçer harf notlarıdır ve öğrenci bu dersleri tekrar seçemez. Öğrenci genel not ortalamasını 2.00 ve üzerine taşıdığında koşullu geçer harf notuna sahip olduğu derslerden de başarılı olmuş olacaktır.

Sorumlu dersten kalınca diploma alınır mı?

DİPLOMA VE ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANININ HESAPLANMASI Dolayısıyla tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olacak ve diplomalarını alacak.

Ortalaması 50 üstü olan sorumluluk sınavına girecek mi?

Sorumlu dersi olan öğrenciler başarısız olduğu dersten bu dönemlerde gireceği sınavlarda geçer not ( 50 ve üzeri) almadan başarılı sayılmaz, bu dersin sorumluluğu devam eder. Sorumluluk sınavında başarılı olunmadan öğrenci mezun olamaz.

2020 2021 lise sınıfta kalma var mı?

LİSEDE SINIFTA KALMA VAR MI? Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri için 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılıyla sınırlı olmak kaydıyla devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalma kuralı uygulanmayacak.

9 sınıfta kaç puanla geçilir?

Tüm derslerden başarılı olan Kaç kırığı olursa olsun yıl sonu ağırlıklı not ortalaması en az 3.00 olan (Dil ve Anlatım dersi -zorunlu ders- hariç) öğrenciler doğrudan sınıf geçerler.

Sorumluluk sınavından kaç almak gerekir 2020?

Milli Eğitim Bakanlığının yani MEB’in sorumluluk sınavına kalan öğrencinin başarısız olduğu ilgili dersten en az 50 puan alınması gerektiğini belirlemiştir. Öğrencinin ilgili ders notu hesaplandığında 50 puanın üzerinde geçer not alması da gereklidir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Lisede Onur Belgesi Ne Işe Yarar?

Lisede hangi derslerden sorumlu kalınır?

Öğrencinin ortalama puanı 50 ve üzerinde ve 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer. Ortalaması 50 puanın altında ve 3 zayıflı öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçer. Sorumluluk sınavına girmek zorunda kalır. Ortalaması 50 puanın altında ve 4 veya 4 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfta kalır, sınıf tekrarı yapar.

Ortalama ile sınıf geçme ne demek?

b- Ortalama ile geçmek; bazı dersleriniz başarısız olduğu halde diğer derslerinin iyi ve çok iyi ise tüm derslerin ağırlıklı ortalamasını 50 tutturursanız yine sınıf geçersiniz. Şöyle ki: A dersinin birinci dönem puanı ile ikinci dönem puanını toplayın ve ikiye bölün. Çıkan sonuç sizin o ders için yıl sonu puanınızdır.

Sınıfta kalma nasıl olacak 2021?

Liselerde Sınıfta Kalma Nasıl Oluyor? 2021 -2022 eğitim öğretim yılında Lise 9,10,11 ve 12. sınıflarda yıl sonu ortalaması 50’nin altında olan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler direkt olarak sınıf tekrarına kalacak.