Soru: Işletme Okumak Için Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?

İşletme hangi alan?

İşletme bölümü, iktisadi ve idari bilimler fakültesi bünyesinde yer alan ve üniversite tercih dönemi geldiği zaman öğrenciler tarafından listeye eklenen en popüler bölümlerden bir tanesidir. İşletme Bölümünün amacı, bir arka plan ve rekabetçi güç sağlamaktır.

İşletme okumak için hangi özelliklere sahip olmalı?

Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler İşletme bölümü okumak isteyen adaylarda girişimcilik ruhu, özgüven, teorik bilgilerin çokluğundan dolayı okuma alışkanlığı, liderlik ruhunun olmasıyla birlikte düşüncelerini başkalarına kabul ettirme becerisine sahip olunması gerekir.

İşletme okumak için ne yapmalıyım?

İşletme mezunları bir şirketin hemen her departmanında, çeşitli görevlerinde çalışabilirler: Satış, pazarlama, finans, insan kaynakları, pazarlama, yönetim, muhasebe, reklam, Ar-Ge… Kendilerini geliştirdikleri ya da geliştirmek istedikleri sektöre göre de alanlarını seçebilirler.

İşletme mezunları hangi bilgisayar programlarını bilmeli?

İşletme mezunu kişinin, mutlaka edinmesi gereken sertifika programlarından bazılarını da aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

 • İşletme Yönetimi Sertifikası
 • Liderlik- Girişimci- Yöneticilik Sertifikası
 • Muhasebe- Finans Sertifikası
 • Pazarlama- Müşteri İlişkileri Sertifikası
 • İngilizce Seviye Sertifikası

İşletme hangi puan türünden alıyor?

Geçmiş yıllarda EA (Eşit Ağırlık) puan türüyle İşletme bölümüne öğrenci yerleştirildi. Dolayısıyla bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin Eşit Ağırlık puan türünden istenen puanı elde etmesi gerekiyor.

You might be interested:  FAQ: Lisede Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır?

Işletme yönetimi 2 ne demek?

İşletme yönetimi bölümünün amacı, kamu veya özel sektör içerisinde bulunan büyük ve küçük işletmeler için finans ve yönetim açısından donanımlı öğrencileri yetiştirmektir. İşletme yönetimi bölümü 2 yıllık önlisans bölümüdür.

İşletme bölümünün önü açık mı?

Özellikle tercih döneminde önü açık olan bölümlerden olan işletme yönetimi bölümü Türkiye’de ki önde gelen üniversitelerde de eğitimi verilen bir bölümdür. İşletme yönetimi bölümü mezunları çok çeşitli kuruluşlarda ve özel sektörde de görev alabilmektedir.

İşletme üniversite kaç yıl?

Üniversitelerin işletme ve iktisat fakülteleri bünyesinde 4 yıl eğitim alan işletme bölümü birçok üniversitede yer alan bir bölümdür. Ülkemizde de en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesi olarak ekonomi alanında çalışabilecek işletme mezunları işletme lisans diploması ile bu bölümden mezun olur.

Işletme okuyanlar CEO olabilir mi?

İşletme bölümünün öğrenciyi yönetimden finansa, hukuktan ekonomiye birçok alanda yetkinleştirdiğini belirten Taptık, ‘ CEO olmaya giden yol işletmeden geçer. Bu bölümü bitirenler, yönetim için gerekli donanımla mezun olur ‘ dedi.

Iktisat mezunları kolay iş bulabilir mi?

İktisat bölümü mezunları iş imkanları şu şekildedir; • İktisat bölümü mezunları bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadrolarında, gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı gibi meslek alanlarında çalışırlar. •TBMM’ de çalışma imkânı bulurlar. Denetmenlik ve Kontrolörlük alanlarında çalışabilme imkânı bulurlar.

Işletme mezunları nerede çalışır?

İşletme bölümü mezunları iş olanakları; özel kurumlar, turizm ve danışmanlık, sigorta, denetim, dış ticaret ve ulaştırma sektörlerinde istihdam sağlar. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası gibi kurumlarda da çalışma şansına sahşiptirler.

Hangi bilgisayar programlarını bilmeli?

İş hayatında en önemli bilgisayar programları nelerdir?

 • Microsoft Office Programları (Excel, Word, Powerpoint vs.)
 • Gmail.
 • Google Drive.
 • Hangouts.
 • Microsoft Teams.
 • Basecamp.
 • Adobe Photoshop.
 • Adobe Illustrator.
You might be interested:  Hababam Sınıfı Hangi Lisede Çekilmiştir?

Işletme okuyanlar yurt dışında çalışabilir mi?

Yurtdışında işletme bölümü ya da fakültesi okumak istiyorsanız eğitiminizi yurtdışında alabileceğiniz gibi eğitiminiz sonrasında mavi diploma edinerek yurt içinde de çalışma fırsatlarından yararlanabilirsiniz. YÖK denkliği olan üniversiteler de eğitim gördüğünüzde Türkiye’de de iş bulmanız oldukça kolaylaşacaktır.

Işletme hangi ülkede okunmalı?

Yurt dışında İşletme Eğitimi

 1. Amerika Birleşik Devletleri. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi – işletme – finans yönetimi gibi bir bölüm okursanız mezun olduktan sonra işsiz kalmanız oldukça düşük.
 2. Fransa.
 3. Birleşik Krallık.
 4. Malezya.
 5. Singapur.