Düz Lisede Polis Olmak Için Hangi Bölüm Gerekli?

Lise mezunu polis nasıl olunur?

PMYO’lar kadın ve erkek adaylar için sınav düzenler. Sınava katılım şartları arasında üniversite sınavına girmiş olmak ve TYT sınavından belirtilen yeterli puanı almış olmak gerekiyor. Bu şartı sağlayan lise mezunları Polis Meslek Yüksekokullarına başvuru yaparak polis olma sürecini başlatabiliyorlar.

Polis olmak için hangi okulları okumak gerekir?

POLİS OLMANIN ŞARTLARI Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi. KPSS baraj puanını geçmek. Reşit olmak (18 yaş kanunu)

Yunus polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir?

Yunus polisi olmak için öncelikle POMEM veya PMYO okullarından birinden mezun olmak gerekmektedir. İldeki yunus polis ihtiyacına göre POMEM ve PMYO okullarından yeni mezun olanlar arasında alım yapılmaktadır.

Polis olmak için hangi bölüme gitmek gerekir?

EGM’nin son zamanlarda Polis Meslek Yüksek Okulu yerine en çok alım yaptığı okulların başında gelen Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM’e başvuruda bulunmak içi ülkemizde eğitim veren üniversitelerin herhangi bir bölümünden 4 yıllık mezun olmanız gerekmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Hangi Lisede Olduğunu Öğren?

Liseden sonra polis nasıl olunur 2021?

İşte polislik sınavları için gereken şartlar:

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması
 3. Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi.
 4. KPSS baraj puanını geçmek.
 5. Reşit olmak (18 yaş kanunu)
 6. 30 yaşını geçmemek.
 7. Kişin silah taşımak için engel bir durumu olmaması
 8. Ceza almamış olması

Lise mezunu kadın polis nasıl olunur?

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)

 1. En az lise mezunu veya lise son sınıfta bulunanlar başvurabilirler.
 2. 26 yaşından küçük olması gerekmektedir. 26 yaşında olanlar başvuramazlar.
 3. Kadın polis olmak isteyenler için en az 162 santim boya sahip olmanız gerekmektedir.
 4. Sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekmektedir.

Polis olmak için kaç yıl okunuyor?

– Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) ile 2 yıl eğitim, – Polis amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) ile 11 aylık eğitim, Bu kurumlardan herhangi birine eğitim durumunuza bağlı olarak giriş yapabilir; aldığınız eğitimin ardından polislik unvanını elde edebilirsiniz.

Polislik Kaç Puan 2021?

* ÖSYM tarafından yayınlanan YKS tercih kılavuzuna göre 2021 -TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebilecekler. * 2021 -AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebilecekler.

Lise mezunu polis alımı yaş sınırı kaç 2020?

PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek

Sivil polis kaç saat çalışır?

Bir devlet memuru günlük 8 saat çalışırken, polis normal çalıştığında 12- 13 saat çalışmakta. Bu durum olağanüstü zamanlarda değil normal zamanlarda öyle, polisler ortalama ayda 240 saat çalışıyorlar. Devlet memurları ve iş kanununa göre diğer çalışanlar ayda 180 saat, polis 240 saat çalışmaktadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Lisede Edebiyattan Kalınca Ne Olur?

Polis olmak için boy kaç olmalı?

# Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. Erkeklerde en az 167 cm, bayanlarda 162 cm olacak ve beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.)

Sivil polis olmak için ne yapmak gerekir?

Sivil Polis Olma Şartları?

 • Türkiye Cumhuriyeti’ne mensup vatandaş olmak.
 • 18 yaşını doldurulmuş olunması
 • 30 yaşından küçük olmak.
 • Lise,2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmak.
 • Yurt dışında okumuş birey için belirtilenlere denk olması
 • Fiziki ölçekler 167cm (erkek adaylar),162cm(kadın adaylar) uzun olunmalı

Ailede sabıkalı varsa polis olunur mu?

Aile bireylerindeki sabıka bekçi ya da polis olmayı engeller mi? Bekçi, polis ya da asker olmak isteyen bireylerin belirtilen suçları işlememiş olması gerekmektedir. Adayların ve eşinin yukarıdaki suç kaydının olması da devlet memurluğuna engel olur.

Polis olmak için kaç net gerekir?

Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT’de 150, AYT ve YDT’de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

Polis olmak için kaç kilo olmak gerekir?

Bu mesleğe başvuru yapacak olan adayların yeterlilik sınavlarının yanında bir de boy ve kilolarının birbirleri ile orantılı olması gerekir. polislik boy kilo indeksi hesaplama işleminde polis adayının vücut kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.