Sık sorulan: 10 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

10 aylık bebeğe ne yedirebilirim?

Bebeğin en önemli besini hala anne sütü veya formül mamadır. Bunun yanında bebeğin tükettiği ek gıda miktarı artmaya başlar. Bebek evde pişen yemeklerin çoğunu bu ay yiyebilmeye başlar. 10 aylık bebek yemekleri arasında balık, sebze çorbası, köfte ve yoğurt gibi yiyecekler olabilir.

10 aylık bebek kaç saatte bir mama verilir?

Günlük beslenme düzeni 3 saatte bir yapılabilir. Öğün öncesi olmamak kaydı ile anne sütü alıyorsa her istediğinde verilebilir.

10 aylık bebek ne kadar anne sütü almalı?

Kahvaltı 90 ml anne sütü veya doktorunuz öneriyor ise devam sütü içerisine, 1-2 çorba kaşığı Aptamil 7 Tahıllı Ballı Ek Gıda ya da bir miktar tam buğday ekmeği. 1 yumurta sarısı,1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya 1-2 tatlı kaşığı kadar labne peyniri, 1 tatlı kaşığı kadar pekmez ilave ederek karıştırın.

10 aylık bebek günde kaç kez emer?

1 yaşına kadar inek sütü, şeker, tuz, baharat, bal ve konserve besinler vermeyiniz. Bebeğiniz beslenme sıklığını genellikle kendisi belirler. 10 aylık bebek mama miktarı günde ortalama 3-4 defa yaklaşık 210-250 ml kadardır.

You might be interested:  Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Dışarıdan Ne Zaman Hissedilir?

10 aylık bebek kahvaltısı nasıl olmalı?

Anne sütü ya da formül mama genellikle kahvaltı öğününde olmalıdır. Bebeğiniz tuzsuz beyaz peynir ve lor peyniri tüketebilir. Genellikle önerilen miktar bir kibrit kutusu büyüklüğüdür. Protein alması için kahvaltısına yumurta sarısı ekleyebilirsiniz fakat yumurtayı 2 günde bir vermeniz tavsiye edilir.

10 aylık bebek porsiyonu ne kadar olmalı?

Gün içerisinde 3 öğün ek gıdadan gelmelidir. 10 -11 aylık bir bebeğin, mide kapasitesi 210-250 ml’dir.

10 aylık bebek salçalı yemek yer mi?

Organik salçalar, ilave tuz içermediği için bebeklere 6. aydan itibaren 3 gün kuralına uyarak yemekli salçalar hazırlanarak verilebilir.

10 aylık bebek kaç cc mama yer?

9-12 aylık dönemde bebeğiniz, kendi beslenme miktarına göre değişmekle birlikte her bir öğün için ortalama 210 ml kadar içebilir. Günlük öğün sayısı 3-4 öğün kadar olabilir.

10 aylık bebeğin eline yemesi için ne verilir?

İşte parmak yiyeceklerin bir listesi:

 • Mango, erik, elma, armut, şeftali, kavun, çekirdeksiz karpuz, muz veya diğer çok olgun soyulmuş ve çekirdeksiz küçük meyve parçaları
 • İyi pişirilmiş makarna, küçük parçalar halinde kesilmiş olmalı
 • Çok küçük yumuşak peynir parçaları
 • Doğranmış haşlanmış yumurta.
 • Haşlanmış patates.

10 aylık bebek sadece anne sütüyle doyar mı?

9 ve 12. ay arasında 3 küçük bebek kavanozu kadar ek besin alan ve ana öğünlerinde emzirilen bebekler, 12. aydan sonra da anne sütüne ihtiyaç duyar. Bebeğini 1 yaşına kadar emziren anneler bunun yeterli bir süre olduğunu düşünebilir ve bebeğini anne sütünden kesmeyi planlayabilir.

10 aylık bebek pilav yer mi?

9, 10, 11, 12 Aylik bebekler icin beslenme icin pilav, makarna, kıymalı etli sebze yemekleri, kıymalı dolmalar, kaşıkla ezilerek çocuğa yedirilebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: 7 Haftalık Bebek Anne Karnında Ne Durumdadır?

10 aylık bebek inek sütü içebilir mi?

0-12’nci aylar arasında inek sütüne başlanmaması önerilir. 1 yaşından sonra bebek, inek sütünü sindirmeye hazırdır. Fosfor, kalsiyum ve çinkodan zengin olan inek sütü bebeğin diş, kemik sağlığı ve kas gücü için önemli bir besin kaynağıdır.

10 aylık bebek kaçta uyumalı?

Günde toplam yaklaşık 11-14 saat uyurlar ve bu bebeklerin %84’ü tüm gece boyunca uyuyabilir. 10 aylık bebeklerin 90%’ı tüm gece boyunca ve günde ortalama 10 -13 saat uyurlar. 12 aylık bebekler günde toplam yaklaşık 10 -13 saat uyurlar. 18-21 ay arası gündüz uykusu teke düşer.

10 aylık bebek neden Emeklemez?

Bebeklerin emeklememesinin olası sebepleri aşağıdakilerden biri olabilir; Bebeğinizin kaba motor gelişimi tamamlanmamış olabilir. Yani bebeğinizin el, kol, bacak kasları ve kemikleri yeteri kadar güçlenmemiş olabilir. Yaşına göre kilosu ortalamanın üzerinde olan bebekler emeklemeyebilirler.

10 aylık bebek nasıl oynanır?

10,11 ve 12 Aylık Bebeklerle Oynanabilecek Oyunlar

 • Paketleme Oyunu. 3-4 adet küçük oyuncak seçip onları aleminyum folyo ile paketleyin, bebeğinizin önüne koyun ve sorun “Sence içinde ne var?”.
 • Kurdele Oyunu.
 • Sokakta / Parkta.
 • Su ve Kaşık Oyunu.
 • Ölçü Kapları Oyunu.
 • Ayna Oyunu.
 • Tünel Oyunu.
 • Yapışkan Bant Oyunu.